Warzywa gotowane, czy surowe – co jest bardziej odżywcze?
Według nauki o żywności warzywa są najważniejszymi pokarmami dla naszego zdrowia, niezbędnymi w zdrowej diecie. Nie tylko są źródłem witamin i minerałów, których potrzebuje nasz organizm, ale także dostarczają nam błonnika i antyoksydantów, które pomagają zapobiegać chorobom.
Przez lata słyszeliśmy od dietetyków, że proces gotowania zmienia właściwości żywności, zwłaszcza warzyw. Przez długi czas mówiono nam, że po ugotowaniu te pokarmy tracą swoje składniki odżywcze. „Surowa marchewka to nie to samo co gotowana” – mówiono. Dziś wiemy jednak, że nie jest to do końca prawda. W rzeczywistości Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie warzyw niezależnie od tego, czy są świeże, gotowane, pieczone czy mrożone.
Surowe kontra gotowane
Ogień całkowicie zmienił sposób odżywiania. Nagle kawałek ugotowanego mięsa stał się łatwiejszy do zjedzenia i strawienia niż w stanie pierwotnym. Podobnie rzecz się miała z warzywami. Są warzywa, które zdecydowanie musimy ugotować. Pomyślmy na przykład o ziemniakach, manioku czy dyni. Inne jednak mogą być spożywane na surowo, np. sałata, pomidory, marchew i cebula. Na przykład szpinak, a także boćwina, gotowane na parze, zwiększają wchłanianie karotenów, które są ważnymi przeciwutleniaczami.
Jak gotować warzywa?
Mówi się, że gotowanie na parze jest lepsze niż moczenie warzyw w wodzie. Rzeczywiście, jeśli ugotujesz marchewkę lub brokuły, zobaczysz, że woda zmienia kolor na pomarańczowy lub zielony… i traci się w ten sposób małe porcje składników odżywczych. Dlatego zaleca się gotowanie z jak najmniejszą ilością wody. Nie powinniśmy zapominać, że warzywa możemy również upiec, ugotować na parze lub użyć mikrofalówki. W gulaszu, na przykład, wszystkie soki z gotowania są zintegrowane z potrawą, więc nie traci się tak wielu składników odżywczych.
Ugotowane warzywa są bezpieczniejsze?
W niektórych przypadkach tak. Istnieją pewne warzywa, które najlepiej gotować, aby uniknąć problemów zdrowotnych. Osoba, która przechodzi rekonwalescencję na przykład po infekcji żołądkowej lub ma osłabiony układ trawienny, lepiej jeśli je gotowane warzywa, ponieważ w ten sposób jej organizm będzie w stanie lepiej je przetworzyć. Wysoka temperatura pomaga nam wyeliminować patogeny.
Więcej porad zdrowotnych oferuje także portal: https://www.cytuj.pl