Jakie są czynniki ryzyka chorób układu krążenia?
Przez choroby układu krążenia rozumie się te, które dotyczą serca lub naczyń krwionośnych. Należą do nich nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, choroba zastawkowa serca, zawał serca, zakrzepica lub udar mózgu, choroba reumatyczna serca itp. Chociaż każdy jest narażony na ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, prawda jest taka, że są pewne grupy, które są na nie bardziej narażone. Dlatego w tym artykule szczegółowo opisujemy, jakie są czynniki ryzyka chorób układu krążenia.
Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie
Nadciśnienie odpowiada zbyt wysokiemu poziomowi ciśnienia krwi, co prowadzi do innych schorzeń związanych z ciśnieniem krwi. Staje się więc czynnikiem ryzyka, ponieważ osoby z wysokim ciśnieniem krwi są bardziej narażone na problemy sercowo-naczyniowe, zwłaszcza na niewydolność serca. Tak więc osoby młode i w średnim wieku z nadciśnieniem tętniczym mają znacznie większe ryzyko przedwczesnego zgonu z powodu powikłań sercowo-naczyniowych niż osoby z prawidłowym poziomem ciśnienia.
Wysoki poziom cholesterolu
Zbyt wysoki poziom cholesterolu stanowi niezaprzeczalne ryzyko wystąpienia chorób serca, dlatego konieczna jest zmiana stylu życia, aby obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Należy zauważyć, że cholesterol jest substancją tłuszczową w dużej mierze wytwarzaną przez wątrobę i dostarczaną przez dietę, a istnieją dwa rodzaje cholesterolu: lipoproteiny o wysokiej gęstości (HDL) lub to, co nazywamy „dobrym cholesterolem” i słynny zły cholesterol, który jest lipoproteinami o niskiej gęstości (LDL). Dlatego tak istotne jest kontrolowanie poziomu tej substancji w naszym organizmie.
Otyłość
Ponieważ tłuszcz gromadzi się w organizmie, ma również tendencję do zwiększania ciśnienia krwi i podnoszenia poziomu „złego cholesterolu”, przez co – jak już zaznaczyliśmy – jesteśmy bardziej podatni na choroby takie jak cukrzyca, która sama w sobie jest również czynnikiem ryzyka dla chorób serca.
Cukrzyca
Cukrzyca to choroba, w której organizm traci zdolność do regulowania i kontrolowania poziomu glukozy we krwi, zwanej również cukrem we krwi. Wszyscy chorzy na cukrzycę są narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, a w przypadku osób powyżej 50. roku życia śmiertelność z powodu cukrzycy jest dwukrotnie wyższa niż u innych osób. Ryzyko to wynika z wpływu cukrzycy na krążenie krwi, przez co jest ona bardziej narażona na niedrożność i zatkanie.
Tytoń
Palenie papierosów to kolejny istotny czynnik, który będzie zwiększał prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca. Wdychając dym papierosowy, do organizmu dostają się szkodliwe cząsteczki zwane wolnymi rodnikami, które przyspieszają tworzenie się płytki miażdżycowej w tętnicach, a także włączają do krwiobiegu takie substancje jak cyjanek i arsen. Przeczytaj więcej o tym, jak palenie wpływa na Twoje zdrowie tutaj.
Alkohol
Nadmiar alkoholu nie tylko zwiększa ciśnienie krwi, ale może również podnieść poziom tłuszczu we krwi. Oznacza to, że zawsze należy pić odpowiedzialnie i nie nadużywać napojów alkoholowych.
Siedzący tryb życia
Z drugiej strony, dzisiejszy siedzący tryb życia wpływa również na ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Aby tego uniknąć, zaleca się minimum 20-30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej trzy razy w tygodniu, np. spacer, pływanie, jazda na rowerze. Dzięki temu wzmocnimy mięsień sercowy i uelastycznimy tętnice.
Historia chorób w rodzinie
Na większe ryzyko zachorowania narażone są również osoby, które mają krewnych, którzy cierpią lub cierpieli na choroby serca i układu krążenia. Z tego powodu monitoring powinien być bardziej rygorystyczny i należy zwracać uwagę na ewentualne objawy.